Yukarı
407620

Rusya'nın gölge savaşı NATO gündeminde!

10 Temmuz 2024 17:15

Üst düzey bir NATO yetkilisine göre, Rusya altı aydan uzun bir süredir NATO ülkelerinde Ukrayna'ya silah tedarik hatlarını ve arkasındaki karar vericileri hedef alan "cesur" bir sabotaj operasyonu yürütüyor.

İsmi açıklanmayan NATO yetkilisi CNN International'a yaptığı açıklamada son altı ay içinde "Rusya'nın hibrid savaşında eşi görülmemiş bir tırmanma ve yayılma" gözlemlediklerini ve bunun Ukrayna'ya yönelik silah tedarik hattında "fiziksel sabotajları" da içerdiğini söyledi.

Üst düzey yetkili Rus operasyonunun üretimden depolamaya ve fiili teslimata kadar uzandığına dikkat çekerek "Bu çok cesurca. Rusya müttefiklerimizin gözünü korkutmaya çalışıyor." dedi.

AVRUPALI YETKİLİLER: RUSLAR YEREL AKTÖRLERİ KİRALIYOR

CNN'e göre, Avrupa'daki birçok güvenlik yetkilisi de Rus ajanlarının, kendileri adına yüksek riskli ve çoğu zaman inkâr edilebilir suçları üstlenmeleri için yerel aktörleri kiraladığını ve tehdidin yayılarak büyüdüğüne dikkat çekiyor.

GÖLGE SAVAŞI NATO ZİRVESİNİN GÜNDEMİNDE OLACAK

Moskova her ne kadar iddiaların asılsız olduğunu iddia etse de Rus sabotajları ve hibrid savaş Washington'da başlayan NATO zirvesinin önemli bir gündem başlığı olacak. Analistlerin Kremlin'in yeni "gölge savaşı" olarak adlandırdıkları bu durum karşısında üye devletlerin nasıl bir aksiyon alacakları belirsiz ancak CNN'e göre liderler ne Moskova'ya propaganda savaşını kazandırmak ne de güvenlik ihlallerine göz yummak istemeyecektir.

7 DOLARLIK GRAFİTİDEN ÇOK DAHA KARANLIK GÖREVLERE...

Geçtiğimiz yıl Polonya'da 14 Ukraynalı ve iki Belaruslu Rus istihbaratı için çalıştıkları şüphesiyle tutuklandı. 24 yaşındaki Maxim L. fiziksel olarak hiç tanımadığı ve Telgram üzerinden mesajlaştığı Andrzej adlı bir Rus ajanına yardım ettiği gerekçesiyle 6 yıl hapis cezası aldı.

Maxim ifadesinde Andrzej'in Polonya'da savaş karşıtı grafitiler çizmesi için kendisine ilk başta dijital para birimleriyle 7 dolar ödediğini ancak zamanla verdiği görevlerin daha karanlık bir hal aldığını söyledi.

Kaldığı hapishanede CNN'e röportaj veren Maxim, o dönem paraya ihtiyacı olduğunu ve Andrzej'in verdiği görevlerin ilk başta zararsız göründüğünü anlattı. Kendisinden Polonya'nın doğusundaki Biala Podlaska kasabasında yer alan Ukrayna'ya ait bir nakliye şirketinin çitlerini yakmasını istendiğinde durumu garipseyen ve huzursuz olan Maxim, Polonya'nın Ukraynalı askerleri eğittiği bir üssün dışına kameralar yerleştirmesi söylendiğinde karşısında bir Rus ajanı olduğunu anladı. "O zaman bırakmaya karar verdim." diyen Maxim ertesi gün tutuklandığını anlattı.

PEŞ PEŞE ŞÜPHELİ OLAYLAR

2024 yılının Nisan ayında Polonyalı bir adam, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'ye suikast planladığı şüphesiyle tutuklandı. Varşova'nın en büyük alışveriş merkezi Marywilska 44'de çıkan büyük yangının arkasında Rusya'nın olduğundan şüpheleniyor.

Estonya'da GPS sinyallerindeki bozulmalar nedeniyle sivil uçakların inişleri engellendi hatta Rusya'nın Estonya ile olan sınırını belirleyen şamandıralar bile ortadan kayboldu.

Mart ayında Doğu Londra'da meydana gelen bir depo yangını, geçtiğimiz ay Berlin dışındaki bir metal fabrikasında çıkan şüpheli yangın ve 26 yaşındaki Rus yanlısı bir Ukraynalının Paris Charles de Gaulle havaalanı yakınlarında ev yapımı bombayla yakalanması Rusya şüphelerini artırdı.

OLDUKÇA TEHLİKELİ BİR OYUN

CNN'e konuşan üst düzey yetkili, NATO ülkelerine yönelik sabotajlarının "oldukça tehlikeli bir oyun" anlamına geldiğini belirtti ve Rusya'nın bu operasyonlar için bazı yerlerde birkaç bin Euro harcarken, daha büyük faaliyetler için 400 bin Euro'ya kadar çıktığını öne sürdü.

HÜRRİYETYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Gazze saldırılarında ölen sporcu sayısı açıklandı

Han Yunus Futbol Kulübü kalecisi Ebul Arac, İsrail ordusunun dün Gazze Şeridi'nde yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı ve daha önce "güvenli bölge" ilan edilen Han Yunus kentinin El...

Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye kritik ziyaret

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre; söz konusu ziyaret, son 2 hafta içinde Suudi Arabistan'dan Türkiye'de bakan düzeyinde gerçekleşen 3'üncü ziyaret olacak. Temmuz ayının ilk h...


Dünyada en büyük insani krizin yaşandığı ülke

Sudan, ordu ile paramiliter Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında 15 aydır süren çatışmalar nedeniyle dünyanın en büyük yerinden edilme ve açlık krizini yaşamaya devam ediyor. Çatışmalar...

İç içe geçmiş iki galaksi görüntülendi

ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Kanada Uzay Ajansı (CSA) ile ortak çalışmasının ürünü olan James Webb Uzay Teleskobu, 326 milyon ışık yılı uzaklıkta, ma...


Çin'den NATO'ya Rusya tepkisi

Vang, NATO'nun, "Çin'in Rusya'nın savunma sanayisini önemli ölçüde desteklediği ve Rusya'nın Ukrayna'daki askeri eylemlerini mümkün kıldığı" yönündeki açıklamalarına karşı çıktı.

ABD'nin yardım fiyaskosu: Tamamen kaldırılacak

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, basına yaptığı açıklamada, Gazze'ye yardım ulaştırmak için yüzer limana artık ihtiyaç duyulmadığı için tamamen kaldırılacağını söyledi. Kesin ...


Japonya’da toprak kayması: 3 kişi kayboldu, 22 bin kişiye tahliye uyarısı yapıldı

Japonya’da şiddetli yağış nedeniyle meydana gelen toprak kaymasının ardından 3 kişiden haber alınamadığı açıklandı. Bölgede bulunan 22 bin kişiye ise tahliye uyarısı yapıldı.

İngiltere’de kıyıya vuran balina sürüsünün tamamı öldü

İngiliz Dalgıçlar Deniz Yaşamı Kurtarma Ekibi (BDMLR), hayatta kalan son 12 balinanın da durumlarının kötüleşmesi nedeniyle ötenazi uygulanarak öldürüldüğünü ifade etti.


Japonya'dan NATO'ya çağrı

Japonya Başbakanı, NATO ile güvenlik alanında daha geniş bir işbirliği hedeflendiğini duyurdu. Kişida, Japonya Deniz Öz Savunma Kuvvetlerinin (MSDF), Avrupa-Atlantik bölgesinde NATO birli...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Nuri Alço, kornea nakli oldu

YEŞİLÇAM’IN usta oyuncularından Nuri Alço, kornea nakli ameliyatı geçirdi. Alço, akıllı mercek takılması için İstanbul Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gitti. Oyuncuya yapılan...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

'Yaz Covid'i': Yeni FLiRT varyantlarıyla ilgili neler biliniyor?

Dünya Sağlık Örgütüne göre FLiRT adı verilen yeni bir Covid-19 varyant grubu dünya çapına baskın hale geldi. Belirtileri neler, ne kadar yaygın? Dünya Sağlık Örgütüne göre (WHO) FLiRT adı verilen yeni bir Covid varyant grubu dünya çapına baskın hale geldi.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR