Yukarı
194821

Manisa'da 2018'de suya zam yok

29 Kasım 2017 12:57

MANİSA Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin genel kurulunda 2018 yılı su ücret tarifesi tartışma yarattı. MHP Grubu'nun abone başına 3 liralık bakım bedeli alınması ve atık su bedelinin yüzde 30'dan yüzde 40'a çıkartılması teklifine karşın, 2018 yılı su ücret tarifesi ve atıksu bedeline zam yapılmadı, kart sayaçlı abonelere uygulanan indirim yüzde 10'dan yüzde 20'ye çıkartıldı. Atık su bedelinin Manisa'da çok düşük olduğunu, bütün illerde bakım bedeli alındığını belirten MHP'li Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, "Siyasi davranıyorsunuz. Gelir olmadan hizmet olmaz. Seçim hesabı yapıyorsunuz. 'Cengiz Ergün çok çalıştın, biraz dur' diyorsunuz" diyerek, tepkisini dile getirdi.

Manisa'da 2018 yılı su ücret tarifesi, Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi Meclis Salonu'nda görüşüldü. 2018 yılının su tarifesi, MHP'li Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ve AK Partili üyeler arasında tartışmaya neden oldu. MHP Grubu, ücret tarifesinin aynı kalmasını istedi, ancak diğer illerde alınan Manisa'da alınmayan bakım bedelini gündeme getirdi. Su faturalarına yansıyacak 3 liralık bakım bedeli teklif edilirken, atık su bedelinin de yüzde 30'dan yüzde 40'a çıkarılması istendi. AK Parti Grubu 2018 yılında da 2017 yılı su ücretinin sabit kalması, kartlı sayaç abonelerine sunulan yüzde 10 indirimin yüzde 20'ye çıkartılması ve atık su bedelinin yüzde 30'da kalmasını teklif etti. AK Parti Grup Başkanvekili Kamil Öz, Balıkesir ve Bursa gibi belediyelerde suya zam yapılmadığını savundu.

"SİYASİ DAVRANIYORSUNUZ"

MHP'li Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, hangi belediyelerin indirim yaptığını sorup, resmi belgelerini istedi. Ergün, "Bana belgesini getir. Lafta düşürüyorlar, indiriyorlar ama kimsenin aldığı bir karar yok. Siyasi davranıyorsunuz. Siz şu anda hizmet için yoksunuz" dedi. Manisalılar'a seslenen Başkan Ergün, bütçelerin önceden hazırlandığını, yatırımlar için birçok ihalenin yapıldığını belirterek, gelirlerin azaltılmasıyla kentteki birçok altyapı yatırımının yarım kalacağını söyledi. Başkan Ergün, "Saruhanlı'nın, Soma'nın, Köprübaşı'nın yatırımları bekler. Gördes Güneşli içme suyu bekler. Yunusemre'nin 8-9 mahallesinin altyapı ve içme suları bekler. Şehzadeler'de altyapı yatırımı bekler. Bu hizmetleri engelleyenin AK Parti ve CHP grubu olduğunu çok iyi bilsin. Eğer siz siyasi düşünüyorsanız biz yapmış olduğumuz hazırlıkları, yaptığımız bütün proje çalışmalarını, yaptırdığımız projeleri yaptırmama noktasında bunu yapıyorsanız, ben sizi vatandaşa şikayet ederim" dedi.

"GELİR OLMADAN YATIRIM OLMAZ"

2018 yılında yatırımların bütçenin elverdiği ölçüde yapılacağını dile getiren Cengiz Ergün, "Atalarımız vermeden almak Allah'a mahsus demiş. Toplayacaksın ki yatırım yapacaksın. Büyüme hedefini de gerçekleştiremezsin. Sonuçta bir yerlerden giderleri karşılamak zorundasın. 2018 ile ilgili hedeflerimizin planlamasını yaptığımız bir noktada iş tamamen siyasi düşünülerek önümüzdeki 16 ay sonra bir seçim hesabı yapılarak burada büyükşehrin yapmış olduğu, MASKİ'nin yapacak olduğu yatırımların engellenmesi ile karşı karşıyayız. İşin özü budur. Kamuoyu bunu böyle bilsin. 'Cengiz Başkan sen çok çalıştın biraz dur' diyorlar. Manisa Büyüşehir belediyesi artı MASKİ 125 milyon liralık bir gelirden mahrum bırakılmaktadır. Gelir olmadan hizmet olmaz. Daha eksik yatırım olur" diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Kamil Öz de, verdikleri önergenin arkasında olduklarını, suya zam yapılmaması, kartlı sayaç abonelerinde yüzde 10 değil yüzde 20 indirim yapılması, atık su bedellerinin aynı kalması isteklerini yeniden dile getirdi. CHP Grubu ise, su fiyatlarının geçen yıl ile aynı kalmasını, kartlı sayaçlarda uygulanan indiriminin yüzde 10 olarak kalmasını istedi.

Konuşmaların ardından kartlı sayaçta yüzde 10 indirim tarifesinin yüzde 20'ye çıkarılması ve atıksu bedelinin yüzde 30'da kalması teklifi MHP grubunun ret, CHP'nin çekimser oylarına karşın  AK Parti Grubu'nun oylarıyla kabul edildi.

Böylelikle; Manisa'nın merkez ilçeleri Şehzadeler ve Yunusemre'de 1 ile 20 metreküp arasında 2.90 lira, 21 ile 45 metreküp arası 4.40 lira, 46 ve üzeri metreküplerde 6.30 lira olan içme suyu ücreti tarifesinde değişiklik olmadı. Bu tarifede kartlı sayaçlı abonelere yüzde 10 olan indirim ise yüzde 20'ye çıkartıldı. Su ücreti tarifesinin değişiklik gösterdiği diğer 15 ilçede ise fiyatların merkez ilçelere göre daha düşük olduğu belirtildi.

Nermin UÇTU / MANİSA, (DHA)Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Edremit’te bisiklet turu ilgi gördü

Şehirleri sürdürülebilir ulaşım tedbirleri almaya ve bunları desteklemeye, bireyleri arabaya alternatif ulaşım yöntemlerini kullanmaya teşvik eden Avrupa Hareketlilik Haftası Türkiye'nin ...

Demir madeni için ÇED süreci başladı

BALIKESİR'in Ayvalık ilçesi Altınova Mahallesi açıklarında denizde demir cevheri aramak isteyen şirketin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na yaptığı Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) başv...


“Çerçioğlu, Aydın çiftçisine sahip çıktı”

CHP Efeler İlçe Başkanı Barış Altıntaş, “Özlem Çerçioğlu, Aydın çiftçisine sahip çıkmak için onların elinde kalan ürünleri satın alarak üreticilerimizin sahipsiz ve çaresiz olmadığını gös...

MABEM’de 220 öğrenci eğitime hazır

Manisa Büyükşehir Belediyesi Eğitim Merkezleri gençlerin başarıya ulaşmasında tercih edilen ilk adres oluyor. Sarıgöl ilçesinde bulunan MABEM ilçedeki gençlerin eğitimine katkı sağlıyor. ...


Nazilli'de üst yapı çalışmaları

Nazilli Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri Cumhuriyet Mahallesi 268 sokakta parke taşı döşeme çalışmalarına başladı. 

Aydın'da kültür yatırımı

Magnesia Antik Kenti’nin çevre düzenlemesi için hazırlanan proje kapsamında imzalar atılırken, 2 milyon 600 bin TL kaynak sağlandı. 


Başkan Cengiz Ergün Yine Zirvede

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Bilgi Toplama Merkezi tarafından yapılan araştırmada, 30 büyükşehir belediye başkanı arasında en başarılı 2’nci belediye başkanı oldu. Ken...

Nazilli’nin doğal kar helvası tescillendi

Nazilli Ticaret Odası’nın (NTO) Türk Patent Enstitüsüne yaptığı müracaat sonucu ilçeye özgü doğal kar şerbeti ‘Nazilli Kar Helvası’ adıyla tescillendi. 


Hastane personeline işaret dili eğitimi

Kula Devlet Hastanesi, işitme engelli hastalara daha iyi hizmet verebilmek adına sağlık personeline işaret dili eğitimi vermeye başladı. 

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Akalın’dan ayrılığa dair şok açıklamalar…

Şarkıcı Demet Akalın'ın evliliği, geride bıraktığımız günlerde evine gelen icra sonrasında sona ermiş ve Okan Kurt'la altı yıl süren evliliğini dakikalar içerisinde bitirmişti. Koltuk tak...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Öğrenciler için beslenme önerileri

Medical Park Tarsus Hastanesi’nde görev yapan Diyetisyen Özge Akar Özyaman, okul çağındaki çocuklar için beyni güçlendiren ve odaklanmayı artıran besinler olarak yağlı balık, brokoli, kuruyemiş, avokado, yaban mersini ve tam tahıllı ekmek öneriyor.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR