Yukarı
194827

940 eczanede yeni uygulama

29 Kasım 2017 13:35

EDAK Ecza Kooperatifi, İzmir merkezdeki eczanelerinde başlattığı yeni uygulama ile siparişlerin takibi ve izlenebilirliğini sağlıyor. Bu uygulamayla zaman ve enerji tasarrufuyla verimliliğin artması hedefleniyor.  İzmir Merkez'deki 940 eczanede uygulanan sistemin yakında tüm İzmir ve ilçeleri başta olmak üzere EDAK'ın 11 şubesinde de uygulanacağı bildirildi.

EDAK Ecza Kooperatifin başlattığı yeni uygulama ile sağlık hizmetlerinin yaygınlaşması ile iş yükü hızla artan eczanelere siparişlerinin takibinde kolaylık geliyor. Sağlık Bakanlığı tarafından halihazırda uygulanan İlaç Takip Sistemi'ne (İTS)benzer sistemde; ürün faturalarında yer alan barkodun okuyucu ile sisteme tanıtılması ile EDAK'tan çıkış yapılacak ve eczanelerde yer alan 'EDAK Teslimat Alanı' adı verilen diğer barkoda okutulması ile de sonuçlanacak. Böylece eczacı, reçeteli /reçetesiz ilaç veya ilaç dışı ürün siparişlerini faturalandıktan sonra kooperatifinden eczanesine teslimine kadar geçen sürede izleyip, takip edebilecek. EDAK; bu uygulamayla zaman ve enerji tasarrufu sağlamayı hedefliyor. Böylece verimliliğin artması ve dolayısıyla maliyetlerin de düşürülmesi amaçlanıyor.

EDAK Ecza Kooperatifi Bilgi İşlem ve Lojistik Bölümlerinin ortak çalışmasıyla, yaklaşık iki ay önce İzmir'de 100 eczanede yapılan pilot çalışma ile başlayan uygulama, kısa sürede 940 eczaneye ulaştı. Uygulamayla faturada yer alan ürünlerin de izlenebilirliği sağlanacak. Böylece, eksik/fazla ürün, siparişin doğru teslimat adresine yapılması ve eczane rota sistemi de değerlendirilecek. Hatalar minimize edilecek. Uygulamanın EDAK'ın 11 şubesiyle hizmet verdiği 20 İl'de de yaygınlaştırılması için çalışmaların devam ettiği bildirildi.

Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 4 bin 649 ortak eczacısına günde 4 kez planlı sevkiyat hizmeti veren EDAK, eczacılarının özel ürün ve raf stoklarında olmayan reçeteli acil ürünleri için de ayrıca motor kuryeleriyle günde ortalama 603 sefer hizmet veriyor. EDAK, günde 47 bin 727 kilometrelik toplam sevkiyat gerçekleştiriyor.

(DHA)Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Yenişakran halkından İZSU'ya tepki

İzmir'in Aliağa ilçesine bağlı Yenişakran Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar, halk sağlığının tehlikede olduğunu belirterek, ortaya çıkan kötü koku ve kanalizasyonların yetersizliği nedeni...

Aliağa ile kara yolları arasında protokol

Aliağa Belediyesi, kara yolları ile yaptığı peyzaj protokolü çerçevesinde orta refüj ve kavşaklarda bitkilendirme çalışması yapıyor. 


Uraloğlu CBK ile genel müdür oldu

İzmir'de altı yıl Karayolları Bölge Müdürlüğü görevinde bulunan Abdülkadir Uraloğlu, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Karayolları Genel Müdürü olarak atandı.

Uçak, gazetecilerin aracına çarptı!

İzmir’in Çeşme ilçesinde selamlama sortisi yapmak isteyen uçak, haber çekimine giden gazetecilerin bulunduğu aracın tavanına çarptı. Facianın eşiğinden dönülen olayda, hem gazeteciler hem...


Yolcu otobüsü ile otomobil çarpıştı

İzmir-Aydın otoyolunun Belevi gişelerinde yolcu otobüsüyle otomobil çarpıştı. Kazada 2'si ağır 3 kişi yaralandı. 

Yıpranma payının kapsamı genişletilmeli

İzmir Sağlık-Sen 2 No’lu Şube Başkanı Ekrem Özdemir, TBMM’de görüşülecek olan yıpranma payı ile ilgili düzenlemenin kapsamının genişletilmesi gerektiğini söyledi. 1 yıllık çalışmaya 2 ay ...


Aliağa'da uçurtmalar gökyüzünü süsledi

İzmir'in Aliağa ilçesinde, her yıl geleneksel olarak düzenlenen Çaltılıdere Uçurtma Şenliği’nin bu yıl 10.'su yapılırken, rangarenk uçurtmalar gökyüzünü süsledi.  Her yaştan uçurtma me...

Taziyeye giden çiftin evi yandı

İzmir'in Kınık ilçesinde yaşayan çiftin evi, çıkan yangında kullanılamaz hale geldi.


Topaloğlu, İzmir’in gururu oldu

Lise öğrencisi Ömer Topaloğlu, TÜBİTAK tarafından seçildiği Matematik Milli Takımı’nda Romanya’dan madalya ile dönerek ülkemizin gururu oldu.