Yukarı
259151

AKP'de istifa eden edene! Aralarında kurucu da var eski bakan da

16 Eylül 2019 14:12

Eski başbakan Ahmet Davutoğlu’nun istifasının ardından yeni parti için düğmeye basıldı. Aralarında eski bakan, milletvekilli ve AKP yöneticilerinin olduğu istifalar bekleniyordu. Beklenen istifalar gelmeye başladı.

Eski başbakan Ahmet Davutoğlu’nun istifasının ardından yeni parti için düğmeye basıldığı iddia edilmişti. Aralarında eski bakan, milletvekilli ve AKP yöneticilerinin olduğu istifalar bekleniyordu. Beklenen istifalar gelmeye başladı.

Davutoğlu’na yakınlığıyla bilinen medyanotu.com’dan Serhat Ramay’ın bugüne kadar yapılan önemli istifaları yayınladı. İşte o yazı;

“SAYIN BAŞBAKANIMIZ İLE BERABER YÜRÜMEK ÜZERE İSTİFA EDİYORUM”

TFF Genel Sekreter Vekilliği döneminde başkan Yıldırım Demirören’e güçlü itirazlarıyla gündem yaratan Ahmet Müfit Cengiz AKP’den istifa etti. Ahmet Müfit Cengiz, Davutoğlu’nun basın toplantısının ardından twitter’dan yaptığı açıklamada istifasını “AK Parti’den kuruluş değerlerini terk etmesinden dolayı ve Sayın Başbakanımız ile beraber yürümek üzere istifa ediyorum” sözleriyle duyurdu.

“AİLE ŞİRKETİ OLARAK GÖRDÜĞÜNÜ BELLİ ETMİŞ OLDU”

Merkez Bankası’nın eski başkan yardımcısı İbrahim Turhan da istifasını duyurdu. 2008-2011 yılları arasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olarak görev yapmış olan İbrahim Turhan şu sözlerde AKP’den istifasını duyurdu:

“AK Parti yönetimi partiyi istişareye ve eleştiriye açık kurumsal bir siyasal yapı olarak değil, ancak bir nesil devam edecek aile şirketi olarak gördüğünü belli etmiş oldu. Bu sebeple 2015/2 dönemden beri İzmir Karşıyaka teşkilatı üyesi olduğum AK Parti üyeliğinden istifa ettim.”

“DAVUTOĞLU İLE BERABER BUGÜN İTİBARİYLE İSTİFA ETMİŞ BULUNUYORUM”

AKP 24. dönem Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün’den istifa kararı geldi.

Feramuz Üstün twitter’dan istifasını şu şekilde duyurdu: “Kuruluşundan beri aziz milletimize hizmet etmek için içinde bulunduğum Ak Parti’den Başbakanımız Prof.Dr. Ahmet Davutoğlu ile beraber bugün itibariyle istifa etmiş bulunuyorum.”

“İSTİFA ETTİĞİM DOĞRUDUR”

AKP 26. dönem Ağrı milletvekili Cesim Gökçe de partiden istifa edenler kervanına katıldı.

Medya Notu’nun ulaştığı Gökçek, “İstifa ettiğim doğrudur. Gördüğüm lüzum üzerine bugün AK Parti’den istifa ettim” diye konuştu.

“HİÇ BİR ZAMAN İÇİME SİNDİREMEDİM”

AKP İstanbul eski İl Başkan Yardımcısı Cihan Öztunç veda mektubuyla AKP’den istifa ettiğini açıkladı. AKP’nin kuruluş ilkelerinden uzaklaşmasını ve Davutoğlu’na kirli siyasi operasyonla el çektirilmesini içine sindiremediğini belirten Cihan Öztunç’un istifa mektubunda şu ifadeler yer aldı:

“Son zamanlarda partimle çok ciddi kopuşlar yaşadım. AK Parti’nin kuruluş ilkelerinden ayrılma sürecini içim kan ağlayarak izledim ve görevde olduğum dönemlerde gereken itirazları parti içinde yaptım.

Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu hocamızın genel başkanlık ve Başbakanlık’tan kirli siyasi bir operasyon ile el çektirilme sürecini hiç bir zaman içime sindiremedim.”

ESKİ SOMALİ BÜYÜKELÇİSİ DE İSTİFA ETTİ

Türkiye’nin Somali Büyükelçisi, 25. ve 26. dönem Bursa milletvekili Cemalettin Kani Torun AKP’den istifa etti. Kani Torun, bir dönem Başbakan Davutoğlu’nun da danışmanlığını yapmıştı.

2001 yılında yaklaşık 10 yıl süreyle Yeryüzü Doktorları’nın CEO’luğunu yapan Cemalettin Kani Torun ardından 2011’de Somali’ye Büyükelçi olarak atandı. Somali’nin en zor zamanlarından görevini yürüten Kani Torun, 2014 yılında Başbakan Başdanışmanlığı görevine atandı.

“AİLE ŞİRKETİ GÖRÜNTÜSÜ OLUŞMAYA BAŞLADI”

İstifa edenler kervanına AKP’nin kuruluşundan itibaren görev almış olan Yavuz Değirmenci de katıldı. Yavuz Değirmenci Pelikancılara güçlü şekilde karşı çıkan isimlerden biri olarak biliniyor.

Geçmişte AKP’den milletvekili adayı da olan AKP İstanbul İl Yönetim Kurulu eski üyesi Yavuz Değirmenci istifa mektubunda şunları yazdı:

“Partimiz adeta paralel bir yapı tarafından kuşatıldı. Kararlar partinin tabanından tavanına doğru silsile halinde istişare edilmez samimi eleştiriler hiç bir şekilde dikkate alınmaz oldu. Aile şirketi görüntüsü oluşmaya başladı. Ak Parti ittifak kurduğu siyasi partiye ideolojik olarak benzemek suretiyle hem siyaseten esir hale düştü hem de çoğulcu ve özgürlükçü genetik ayarları bozulmaya mutasyona uğramaya başladı.”

“KURULUŞ İLKELERİNDEN UZAKLAŞMASI…”

Kuruluşundan beri AKP’de ilçe başkanı, milletvekili, genel merkez teşkilat başkan yardımcısı görevlerinde bulunan Ömer Ünal istifasını açıkladı.

Medya Notu’na açıklamalarda bulunan AKP 26. dönem Konya milletvekili Ömer Ünal “İlçe başkanı, milletvekili, teşkilat başkan yardımcısı olmanın dışında en önemlisi uzun yıllar gönüllü bir nefer olarak çalıştığım, hizmet ettiğim Ak Parti’den, kuruluş ilkelerinden uzaklaşması, bu ilkelere yabancılaşması nedeniyle istifa ediyorum” dedi.

“SON YILLARDA GERİ DÖNÜLMEZ BİR ŞEKİLDE…”

AKP Ümraniye İlçe Başkanı olarak görev yaparken 2017 yılında Istanbul il başkanlığının talimatıyla görevden alınan avukat Enver Sedat Çakıroğlu da istifasını açıkladı.

AKP’de ilçeler düzeyinde de istifalar, eski Ümraniye İlçe Başkanı Enver Sedat Çakıroğlu ile başlamış oldu. Çakıroğlu Twitter’dan paylaştığı istifa mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Ülkeme hizmet yolunda hesap yapmadan mücadele ettiğimiz fakat son yıllarda geri dönülmez bir şekilde kuruluş felsefesi ve ilkelerinden uzaklaşan Ak Partiden bu gün itibarıyla istifa ettim. Rabbim milletimizin yarınları için çalışmalar yapmayı nasip eylesin.”

“BUGÜN 3Y BATAKLIĞINI GÖRMEK İSTEMEYEN…”

AKP’nin eski Diyarbakır İl Başkanı Aydın Altaç istifasını açıkladı. Kısa süre önce Diyarbakır’da çocukları PKK tarafından kaçırılan anneleri ziyaret eden Aydın Altaç, “Adaleti sadece kendisine tecelli eden anlayış nedeniyle” istifa ettiğini duyurdu.

Aydın Altaç, twitter’dan duyurduğu istifasında şu ifadeleri kullandı: “Demokrasinin temel ilkelerine aykırı yönetim anlayışı ile kuruluşunda yoksulluk, yasaklar ve yolsuzluğa karşı mücadele derken bugün 3Y bataklığını görmek istemeyen ve adaleti sadece kendisine tecelli eden anlayış nedeniyle Ak Partiden istifa ettim.”

“DEĞERLER SİYASETİNİN İZİNDEN YÜRÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Eski AKP Tekirdağ İl Başkanı Ahmed Akçay, partiden istifasını duyurdu.

Önceki dönemde AKP Tekirdağ İl Başkanı olan Ahmed Akçay “Değerler siyasetinin izinden yürümeye devam edeceğiz” sözleriyle istifasını duyurdu.

“KURULUŞ İLKELERİNDEN UZAKLAŞAN AK PARTİ’DEN…”

AKP Muş eski İl Başkanı Namık Ergün de istifasını açıkladı. Twitter’dan istifa mesajı yayınlayan Namık Ergün, şu ifadeleri kullandı:

“Kurucusu olduğum ve her kademesinde görev yaptığım, ülkeme ve ilme hizmet yolunda hiç bir hesap ve çıkar gözetmeden hizmet ettiğim fakat kuruluş ilkelerinden uzaklaşan Ak Parti’den bugün itibariyle istifa ediyorum.”

“MİLLETİN UMUTLARINA VE YÜREĞİNE DOKUNMAYAN BİR SİYASET…”

Adıyaman İl Başkanlığı görevini yürütmüş olan Seyfettin Bilen de Davutoğlu ile birlikte istifasını sunan isimler arasında yer aldı.

Seyfettin Bilen istifa mektubunda “Son yıllarda Ak Parti’nin kuruluş felsefesinden, değerler ve ilkeler siyasetinden koptuğuna üzülerek şahit oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Seyfettin Bilen’in istifa mektubundaki şu sözler dikkat çekti:

“Sayın Ahmet Davutoğlu’nun bütün tespitlerini, değerlendirmelerini ve çağrılarını haklı buluyor ve harfiyen katılıyorum. Ak Parti’de özeleştiri kültürünün kalmadığını, değerlerin, ilkelerin ve ideallerin flulaştığını, hatta kişisel ikbal gayretlerinin öncelendiğini, milletin umutlarına ve yüreğine dokunmayan bir siyaset yürütüldüğü görüyorum. Evrilen Ak Parti siyasetinin fikri ve siyasi tahayyüllerime ve millete hizmet etme idealime uygun olmadığını düşündüğümden Ak Parti üyeliğimden istifa ettim.”

“RABBİM HAYIRLARA VESİLE KILSIN İNŞALLAH”

Adıyaman’da ilçe ve il başkanlığı yapan bir isim daha istifa etti. Abdurrahman Dimez, Davutoğlu’nun ardından kendisinin de istifa ettiğini duyurdu.

Abdurrahman Dimez istifasını twitter’dan şu cümlelerle duyurdu:

“2007-2012 arası belediye meclis üyeliği, 2012-2014 arası merkez ilçe başkanlığı, 2016-2017 arası il başkanlığı yaptığım Ak partiden bugün itibariyle istifa ettim. Rabbim hayırlara vesile kılsın inşallah.”

“KEŞKE HAKSIZ ÇIKSAYDIK”

2015 yılındaki milletvekili seçimlerinde AKP’den Diyarbakır aday adayı ardından 2018’de Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayı olan Dalyan Karadaş da AKP’den istifasını açıkladı.

İstifasını twitter hesabından duyuran Dalyan Karadaş, şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Genel Başkanımız Ahmet Davutoğlu kadar sabırlı olamadık. O son ana kadar Ak Parti’yi sürüklendiği girdaptan tutup çıkarmaya çalıştı. Keşke haksız çıksaydık. Dün dünde kaldı artık yeni şeyler söylemek lazım. Sayın Genel Başkanım Ahmet Davutoglu Pazar’a değil mezara kadar beraberiz.”

“DOĞU PERİNÇEK VE DEVLET BAHÇELİ’Yİ REFİK OLARAK SEÇMESİNDEN DOLAYI…”

Şanlıurfa AKP kurucu üyesi ve milletvekili adayı olan Abdullah Yeşil de partisinden istifa ettiğini duyurdu. Bir twitter mesajı yayımlayan Yeşil, “AK Parti’nin Doğu Perinçek ve Devlet Bahçeli’yi refik seçmesisinden dolayı istifa ettim” dedi.

Abdullah Yeşil şu mesajı paylaştı:

“Şanlıurfa Ak Parti Kurucu Üyesi ve Şanlıurfa 25. dönem milletvekili adayı olarak Ak Parti’nin kuruluş felsefesinden ayrılması, Doğu Perinçek ve Devlet Bahçeli’yi refik olarak seçmesinden dolayı bugün itibariyle Ak Parti’den istifa ettim.”

“İSTİŞARE, ADALET, LİYAKAT, KAPSAYICILIK VE…”

AKP Genel Merkez Kadın Kolları 4. dönem MKY kurulu üyesi ve Bağcılar Belediyesi 6. dönem meclis üyesi olan Aynur Algül de AKP’den istifa etti.

İstifa kararını twitter’dan paylaşan Algül, şu ifadeleri kullandı:

“Kuruluş ilkelerimiz olan, istişare, adalet, liyakat, kapsayıcılık ve daha bir çok unsurun zedelenmesi nedeniyle çatısı altında siyaset yapma imkanı kalmadığından, Ak partiden istifa ediyorum. Allah bizleri milletimiz için hayırlı hizmetlerde istihdam etsin.”

“RAYDAN ÇIKMIŞ OLDUKLARINI GÖRÜYORUZ”

AKP’den istifa eden Sakarya İl Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Gürsoy, yazılı açıklamasında ”Kuruluşunda eleştirilere sonuna kadar değer veren bir partimiz vardı, şimdiyse eleştiri yapanı, yanlışları söyleyeni hain ilan edecek kadar raydan çıkmış olduklarını görüyoruz” ifadelerini kullandı.

AKP AĞRI ESKİ İL BAŞKANI İSTİFA ETTİ

AKP Ağrı eski il başkanı Kemal Atmaca da istifa partiden istifa edenler kervanına katıldı.

Ağrı’nın tanınmış ailelerinden merhum Hacı Nuri Atmaca’nın oğlu olan Kemal Atmaca, Ağrı İl Başkanlığı görevine 2015 yılında gelmişti.

Atmaca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘metal yorgunluğu’ açıklamasının ardından 2017 yılında görevinden istifa etmişti.

AKP BATMAN ESKİ İL BAŞKANI DAİSTİFA ETTİ

AKP Batman eski il başkanı Diyadin Uçar istifa etti. AKP’nin esik Batman il başkanı Diyadin Uçar ile birlikte Batman’da bazı eski siyasetçilerin de istifaya hazırlandıkları konuşuluyor.

GERÇEK GÜNDEMYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

HDP yönetimi değişiyor

HDP Eşbaşkanı Mithat Sancar’dan boşalan TBMM Başkanvekilliği için, parti içinde, HDP Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy’un adı konuşuluyor. HDP’nin önceki gün düzenlene 4. Olağan Kon...

Saray vergi cennetlerini açıklayamıyor

Man Adası gibi vergi cennetleri listesi yayımlaması gereken hükümet AB’den yine ek süre istedi. Man Adası gibi vergi cennetleri listesi yayımlaması gereken hükümet AB’den yine ek süre ...


DSP'den Erdoğan'a destek

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Önder Aksakal’ı Cumhurbaşkanlığı sarayında kabul etti. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayy...

Kızılay, bakanlığı da isyan ettirdi

Yolsuzluk ve israf haberleriyle gündeme oturan Kızılay'da bir skandal daha ortaya çıktı. Sağlık Bakanlığı’nın Kızılay’a yönelik denetim raporunda ‘plazmadan yerli ilaç üretme’ ihalesi ...


Erdoğan'ın 'yazlık sarayına' arazi yetmedi

Muğla Okluk Koyu’na yapılan Cumhurbaşkanlığı sarayı için 27 hektar daha yapılaşmaya açılıyor. Böylece yazlık saray için toplamda 130 futbol sahasına yakın alan yapılaşmaya açılmış oldu ...

AKP’li vekil destek bekleyen çiftçiyi fırçaladı

AKP'li vekil çiftçileri fırçalarken "Memlekette harp var, ortalık yer yerinden oynuyor. Size el insaf diyorum." dedi. İncirliova'da düzenlenen Tarım Çalıştayı'nda konuşan AKP Aydın Mil...


Diyanet TV'den kumar masası çıktı

​2008 yılında kumarhanede yakalanan ve Kabahatler Kanunu gereği 100 TL para cezasına çarptırıldığı ileri sürülen İbrahim Sadri, Diyanet TV’de programa başladı. Sadri’nin, program başına b...

Meclis girişine 2 milyonluk nizamiye

TBMM'nin Ayrancı girişine yapılan nizamiyenin binasının 2 milyon 70 bin TL'lik maliyet dikkat çekti. TBMM’nin Ayrancı girişinde yapımına 28 Ağustos 2019’da başlanan ve önceki gün açılı...


Acil durumlar için otomatik konum sistemi

Acil durumlarda ambulans veya polis çağırmak isteyenlerin telaşa kapılarak bilgi vermekte zorlanmasını dikkate alan devlet, acil sağlık hizmetlerinde "otomatik acil konum" sistemine geçiy...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Bella Hadid kendisini şımarttı!

Bir moda etkinliği için Paris'te olan Bella Hadid, işlerini bitirdikten sonra kendisine vakit ayırdı ve bakım sonrası çektiği selfiie ile erkek takipçilerini heyecanlandırdı. Henüz 23 ...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Şekeri bırakmak neleri değiştirir?

Şekeri aldıkça daha çok istiyor ve yedikçe kendimizi iyi hissediyoruz. Sonrasında ‘Keşke yemeseydim’ demeyi de ihmal etmiyoruz. Peki ya şeker yemeseydik? Ne olurdu? İlk başta cildimiz daha güzel ışıldardı, daha enerjik hissederdik ve daha kolay kilo verebilirdik...

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR