Yukarı
300691

CHP'li Öztrak, 'adalet celladı' diyerek o hakimi işaret etti: Bu kaostur, bu devlet krizidir!

19 Ekim 2020 16:32

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, basın toplantısı düzenledi.

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, basın toplantısı düzenledi.

AYM'nin Enis Berberoğlu kararının tanınmamasını sert sözlerle eleştiren Öztrak, "Enis Berberoğlu'nun davasına bakan hakim, sarayın icra memuru adalet celladı olmuş. Sarayın iradesine karşı çıkanlarla ilgili kim varsa bunların davaları bu hakime veriliyor. Berberoğlu, Kaftancıoğlu, Sözcü kararları bu hakimde. Bu hakim şimdi AYM kararını da tanımıyor. Bu kaostur, bu devlet krizidir" ifadelerini kulladı.

Öztrak'ın konuşmasından satırbaşları:

ERMENİSTAN-AZERBAYCAN

Ermenistan yönetimi Azerbaycan'a düzenlediği füze saldırıları ile sivilleri bir kez daha vurdu. Bu terörü lanetliyoruz. Dünya kamuoyu sivillere yönelik bu saldırılara karşı sessiz kalmamalıdır.

BEKİR COŞKUN

Kıymetli bir gazeteciyi, bir o kadar da değerli bir insanı kaybettik. Kendisine Allah'tan rahmet diliyoruz.

ENİS BERBEROĞLU

Anayasa yasalara ve adalete bağlı kalması gereken savcılar AYM kararlarını tanımıyor. Yargı hem kendi içinde hem yasama ile kavga ediyor. Hakimler sarayın tetikçiliğine soyunmuş. Türkiye Cumhuriyeti artık anayasal bir devlet olmaktan çıktı, kağıt üzerinde anayasalı bir devlete dönüştü.

AYM, Enis Berberoğlu'nun seçme ve seçilme hakkının gasp edildiğine oy birliği ile karar verdi. Herkes AYM'nin verdiği karara uyacak, bunu biz değil Anayasa kitapçığı söylüyor. Anayasa bir toplumsal sözleşmedir. Yasama da yargı da yürütme de yetkilerini ve meşruiyetini Anayasa'dan alır. Gercekgundem.com'da yer alan habere göre Öztrak şöyle devam etti: HSK re'sen harekete geçmelidir, ama her şeyde re'sen harekete geçen HSK'dan tık yok. Bu suçun mağduru sadece Enis Berberoğlu, sadece CHP değildir, bu suçun gerçek mağduru o Anayasa'ya evet diyen milli iradedir. Bu suçun gerçek mağduru anayasa ve hukuk devleti askıya alındığı için askıda ekmeğe mahkum edilen milletimizdir.

"ENİS BERBEROĞLU'NUN DAVASINA BAKAN HAKİM ADALET CELLADI OLMUŞ"

Enis Berberoğlu'nun davasına bakan hakim, sarayın icra memuru adalet celladı olmuş. Sarayın iradesine karşı çıkanlarla ilgili kim varsa bunların davaları bu hakime veriliyor. Berberoğlu, Kaftancıoğlu, Sözcü kararları bu hakimde. Bu hakim şimdi AYM kararını da tanımıyor. Bu kaostur, bu devlet krizidir.

BÜTÇE'NİN GEÇ AÇIKLANMASI

Bütçenin en geç cumartesi gece yarısından önce Meclis'e teslim edilmesi gerekiyordu. Ya Saray bütçeyi Meclis'e zamanında yetiştiremedi ya da o da hakimler gibi Anayasa'ya uymaya pek de gerek görmedi. Bu da devlet krizinin diğer cephesidir.

Bu bütçede milletin derdine derman yok, ekonomik buhran yok. Bu bütçede tam gaz faiz lobilerinin, yandaşların cebini doldurmak var. Bu bütçe milletimize ekmeği ancak askıda gösterecek bir bütçe.

Saray ittifakının büyük ortağı millete yoklukta sabır telkin ediyor, küçük ortak da millete askıda ekmek vadediyor. Bunların milletin derdine derman olma niyetlere yok.

DENİZLİ VALİSİ

Bunların valileri de en az kendileri kadar kibirli. Denizli Valisi, canı burnunda çalışan esnafı kendisine selam vermedi diye kapattırmaya kalkıyor. Vali esnafa 'neden maske takmıyorsun?' diye soruyor, esnaf cevap veriyor: 'Canıma yetti, gebermek istiyorum' Valinin de esnafın da memleketin de hali özetle bu.

DEVLETTE LİYAKAT TARTIŞMASI

Erdoğan kendi partililerine akraba öğüdü veriyor. Güler misiniz ağlar mısınız? Saray sosyetesinin tüm akrabaları ballı maaşlarla çifter çifter işlere konmuş, kayırmacılığın kitabını yazanların ettiği bu laflara artık kargalar bile gülmüyor. Ama tüm bu olup bitenlerin milletimize faturası ağırlaşıyor. Milletin parası mum gibi eriyor.

KALYON HOLDİNG'İN AÇIKLAMASINA YANIT

Salgını bahane ederek milyarlarca liralık ballı ihaleler verdikleri yandaşlarına bir de üstüne vergi istisnasını veriyorlar, ondan sonra da çıkıp sayın genel başkanımıza ipe sapa gelmez laflar söyleme cürretinde bulunuyorlar. Sen iş adamı mısın, varsa bir meramın doğru düzgün söylersin. Ama bir siyasi parti liderine ileri geri konuşamazsın. Siyaset yapacaksan şirketini bırakıp siyaset yapacaksın.

DIŞ POLİTİKA

Dış politika akıl ve sağduyu ekseninden çıkmıştır. İç siyasete malzeme yapılmıştır. Bunun sonucunda, ülkemizin bölgede tek bir dostu bile kalmadı. Aynı anda hem Mısır hem de İsrail'le düşman oluyoruz. Aynı anda hem ABD hem Rusya ile karşı karşıya geliyoruz. Çevremizde ne kadar ülke varsa bize karşı birleştirmeyi bu saray hükümeti başardı. Ülkemiz yalnızlaşmıştır. Türkiye'nin bu yalnızlaşmasını en iyi Yunanistan değerlendirdi. Doğu Akdeniz'de artık en haklı davamızı bile savunmakta zorlanmaya başladık. Önüne gelen bize ayar vermeye çalışıyor.

Şimdi de Suudi Arabistan çıkmış Türkiye'ye boykot çağrısı yapıyor. Bu çağrıya Fas'tan Cezayir'e kadar tarihi bağlarımız olan diğer Kuzey Afrika ülkeleri de katılıyor. Ama bu boykota karşı Saray ittifakının gıkı çıkmıyor.

SORULAR

-  Mehmet Ağar, Korkut Eken, Engin Alan, Alaattin Çakıcı fotoğrafı...

Kim kimlerle beraber bu fotoğrafta gördük. Ülke kimler tarafından yönetiliyor. Kimler hangi görevlerde, kimlerin hangi sözleri hangi çerçevede ettiğini bu fotoğraf ortaya koyuyor.

- TTB'nin hedef gösterilmesi...

Bu konudaki tutumumuz aynen barolarla ilgili tutumumuzun aynısı olacaktır. Türkiye'de önce emek örgütleri zayıflatıldı. Şimdi de hedef STK'lar. Hatta bazen dil sürçüyor bunların arasında işveren örgütleri bile sayılıyor. Bu otoriterleşme sürecinin önünün açılması için STK'lar zayıflatılması gerekiyor. Bu ülkede çağdaş demokrasiden yana olan CHP böyle bir gidişin karşısında olacaktır.

- Erken seçim olursa Enis Berberoğlu yeniden aday gösterilecek mi? Muharrem İnce'nin cumhurbaşkanlığı açıklaması...

Sayın İnce'nin sözlerine buradan parti sözcüsü olarak cevap vermek istemem. Böyle bir polemiği başlatmak istemem. Bu tür eleştirileri varsa gelip kamuoyu ile paylaşmak yerine partinin yetkiri kurumlarına anlatabilir. Bu konuda cevap vermeyi doğru bulmam.

Ben Enis Berberoğlu'nu tekrar aday göstermek noktasına geleceğimizi zannetmiyorum. Enis Berberoğlu bence AYM'nin verdiği karara uyularak milletvekilliğini geri alacaktır. Biz bunu bekliyoruz. Enis Berberoğlu'nun gasp edilen seçme ve seçilme hakkı, AYM'nin herkesi bağlayan kararından sonra iade edilmesi gerekir. Bir erken seçimde aday gösterecek misiniz tartışması sonrası iştir.

Erdoğan'ın eğitimde reform sinyali...

Hayretler içinde bu sözleri dinledim. Erdoğan, 18 yıldır muhalefetteydi de biz iktidarda mıydık? 18 yılda memleketin eğitim sistemini nereden nereye getirdiklerinin açık ikrarıdır bu. İdeolojik saplantıları nedeniyle eğitim sisteminde kaosa yol açtılar. Kendi ülkesinin çocuklarını denek haline getiren tek hükümet AKP hükümetidir. 4+4+4'ü getirirken kime sordular? 18 yılda 7 tane Milli Eğitim Bakanı gelmiş, şimdi eğitimden şikayet ediyorsunuz. Bu ülkenin eğitim sistemini milli olmaktan çıkarıp ideolojilerinin vesayeti altına alanlar Türk eğitim sistemine ihanet etmişlerdir. Bu ihanetin baş faili de Recep Tayyip Erdoğan'dır.

GERÇEK GÜNDEM

Artvin'deki orman yangını...

Ülkenin bir yerinde bir haftadır orman yanıyorsa buna neden müsade edildiğinin araştırılması lazım. Yanan orman alanlarıyla ilgili neler yapılacağını dikkatle izlememiz lazım.Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

DSİ, barajların doluluk oranlarını açıkladı

DSİ’den barajların doluluk oranına ilişkin yapılan açıklamada, “Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere diğer şehirlerde önemli bir su sıkıntısı yoktur” denildi. Devlet Su İşleri (DSİ) Genel...

Sosyal ağlara ikinci ceza yolda

Türkiye’de temsilcilik bulundurması yasal olarak zorunlu hale gelen Facebook, Twitter ve YouTube gibi sosyal medya platformlarına verilen ikinci 30 günlük süre doldu. Türkiye'den günlük e...


AKP ve MHP'de ORC'nin anketinde de hüsran!

Son seçim anketlerinde oy kaybı ile dikkat çeken AK Parti ve MHP'ye bir kötü haber de ORC araştırmadan geldi. ORC'nin yaptığı son ankete göre bugün seçim olsa Cumhur İttifakı'nı oluşturan...

Siirt'te 5,0 büyüklüğünde deprem

Siirt'in Kurtalan ilçesinde saat 08.45'te 5,0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. 20 km derinlikte meydana gelen depremin merkez üssü Siirt'in Kurtalan ilçesinin Karabağlar köyü. Siirt...


Sayıştay raporu skandalı ortaya çıkardı: Bedelinin iki katı ödeme yapmışlar!

Sayıştay’ın inceleme raporu skandalı ortaya çıkardı. Arifiye-Karasu demiryolu hattı projesi için AKP’nin eski adayının ortak olduğu firma ile 2011’de sözleşme imzalandı. İşin yüzde 23’ü t...

Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik: Amaçları öldürmekti

Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik linç girişimi davasını anlattırken sanıkların amaçlarının öldürmek olduğunu belirtti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik 2019’da Ankara’n...


Bakan Soylu'dan İmamoğlu açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'na yönelik suikast girişimi iddialarıyla ilgili açıklama yaptı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İ...

8 yaşındaki kuzene istismara 8 yıl hapis

Kocaeli'nin Körfez ilçesinde 8 yaşındaki kuzenine cinsel istismarda bulunan Şafak B. (19), 8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. Olay, 7 Ocak’ta Kocaeli'nin Körfez ilçesinde meydana g...


CHP'li Tahsin Tarhan koronavirüse yakalandı

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Covid-19 testinin pozitif çıktığını, sağlık çalışanlarının kontrolünde tedavisine başlandığını duyurdu.CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Covi...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Sinem Sülün: Hakkımı aradım

Miss Model of Turkey 2005 birincisi Sinem Sülün, eski eşi Mustafa Yüksel’in ailesinin yatak odasına dinleme cihazı yerleştirdiğini iddia etmişti. Sülün, eski kayınpederi ve kayınvalidesi ...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Çocuklarda öksürüğü dikkate alın

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Lale Seren anlattı. Lale Seren, ‘Pandemi sürecinde öksürük şikayeti olan her çocuğun kontrolü ihmal edilmemeli’ dedi. Öksürük; hava yollarının sekresyonlardan temizlenmesini ve alt solunum yollarına yabancı maddelerin girmesini önleyip, solunum yollarını koruyan önemli bir savunma mekanizmasıdır.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR