Yukarı
1

Sinan Kara

Karşıyaka’da geçmişin izleri siliniyor...

22 Mart, 2021

   Geçmiş dönem İzmir’de en sorunlu ilçelerin başında şüphesiz ki Karşıyaka geliyordu. Bir önceki Başkanın yatırımlarla ilgili ciddi anlamda bir katkı ortaya koyamayıp, üstüne devasa bir borç bırakması, Karşıyaka Belediyesini iş yapamaz hale getirmişti.

    O dönem Karşıyaka, yapılması gereken ancak yapılamayan hizmetlerle değil, Başkanın kişisel meseleleriyle ve Belediyenin borçlarıyla anılıyordu. Maalesef o dönemden bugüne kötü bir miras bırakıldı.

   31 Mart 2019’da seçilen ve görevi devralan CHP’li Dr. Cemil Tugay’ın en büyük sorunlarından birisi de bu kötü mirasla mücadele etmek oldu. 

   Hakkını teslim etmek gerekir ki Başkan Tugay, yaklaşık 2 yıldır Belediyeyi toparlamaya çalışıyor. Ciddi miktarda borç ödedi ve Belediyeyi daha işlevsel bir hale getirmek için olağanüstü gayret sarf ediyor. Durum o kadar kötüydü ki, Belediye üzerinde yaklaşık 190 adet haciz bulunuyordu. Gelinen süreçte herhangi bir haciz dosyası kalmadı.

   Peki, hizmetler ne durumda?

Karşıyaka’da özellikle kentsel dönüşüm konusunda ciddi çalışmalar ortaya koyuluyor. Belediye bünyesinde Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü kuruldu. Deprem sonrası birçok yapı inceleme altına alındı. Riski yapılar tespit edilip gerekli adımlar özenle atılıyor.

   Pandemi sürecinde sağlık ve sosyal yardımlar konusunda da başarılı sınavlar veriliyor. Yardıma ihtiyacı olan çok sayıda insana ulaşılıyor ve imkanlar ölçüsünde destek sağlanıyor. Karşıyaka’da bulunan sivil toplum kuruluşlarının kurduğu Karşıyaka Dayanışma Platformu aracılığıyla 22 Müzisyene 700 TL’lik destek sunuldu. Ayrıca kahveci esnafının ricası üzerine pandemi döneminde katı atık toplama bedellerinin su faturalarına yansıtılmaması kararı meclisten oy birliği geçti. 250 kıraathaneye 500’er TL nakdi yardım yapıldı.

   Karşıyaka Belediyesi ve ilçedeki sivil toplum örgütlerinin iş birliğiyle geçtiğimiz Eylül ayında kurulan Karşıyaka Dayanışma Platformu, 140 günde yaklaşık 1 milyon 200 bin TL değerindeki ayni ve nakdi yardımın ihtiyaç sahiplerine ulaşmasına aracılık etti. 

Stat ve Hastane konusu

    Karşıyaka’nın kangren haline dönüşen sorunlarının başında Stat ve Hastane geliyor. Yeni bir hastane yapılması için İktidar onayı gerekiyor. Başkan Tugay’ın bu konuda çabalarının olduğu aşikar ancak AKP İktidarının bu önemli soruna eğilmediği de ayrı bir tartışma konusu. Keza, stat konusu da çözülemeyen başlıca sorunlar arasında. Bu konuda Büyükşehir Belediyesinin İktidardan talebi olmasına rağmen henüz çözüme kavuşturulmuş değil.

   Mevcut alt yapı ve üst yapı sorunlarına da yoğunlaşan Belediye, bir taraftan da sağlık ve eğitim olanaklarını arttırmanın çabası içerisinde. Cumhuriyet Mahallesinde vatandaşların da mağdur olmaması için, hukuka uygun biçimde imar planları çalışması yapılıyor.

   Karşıyaka’da başarılı işler yapılıyor. Geçmişe oranla çok daha derli toplu bir yönetim anlayışının olduğunu söylemek gerekir. Başarının çok daha artarak devam etmesi herkesin ortak temennisi. Sonuçta kazanan Karşıyaka halkı olacaktır..

 Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

Zeytin yaptığı videosuyla olay olan Hülya Avşar'dan kötü haber!

Hülya Avşar geçtiğimiz günlerde zeytin hasadı yapmış ve sosyal medyada çok konuşulmuştu. Hülya Avşar'ın hastalığıyla ilgili flaş bir haber sevenlerini korkuttu. Şarkıcı ve oyuncu Hülya Av...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Herediter anjioödem nedir, belirtileri neler?

Herediter anjioödem (HAÖ), vücudun herhangi bir yerinde ani ve şiddetli şişliklere neden olabilen nadir ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir genetik hastalık. Bu şişlikler, deri, mukozalar ve iç organlar dahil olmak üzere vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir. Herediter anjioödem belirtileri arasında ani şişlikler, ağrı, kaşıntı ve sindirim sistemi sorunları bulunur.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR