Yukarı
185302

CHP’li kadınlardan ses getirecek eylem

07 Ağustos 2017 13:44

EGE’NİN SESİ/ MUKADDES AYTEMİZ, MUSTAFA GEZĞİN-  CHP İzmir İl Kadın Kolları, Konak Meydanı Kemeraltı Çarşısı girişinde Konak İlçe Kadın Kolları ile birlikte  "Müftülüklere resmi nikah kıyma yetkisi" verilmesini protesto etmek için bir araya geldi.

"Müftülüklere resmi nikah kıyma yetkisi" verilmesini protesto etmek için bir araya gelen CHP İzmir İl Kadın Kolları ve Konak İlçe Kadın Kolları, saat 13.30'da Kemeraltı Çarşısı girişinde basın açıklaması düzenledi. Eyleme CHP Konak İlçe Başkanı Mehmet Şakir Başak ve CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır’da destek verdi.

İl Kadın Kolları adına konuşan Konak İlçe Kadın Kolları Başkanı Nurten Serhadbeyi, hükümete “Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1926’da medeni kanunla kadınlara verdiği haklardan rahatsız mı oldunuz?” sorusunu yöneltti.

SERHADBEYİ’DEN SERT SÖZLER

Başkan Nurten Serhadbeyi, “Ülkenin eğitiminden adalete, ekonomiden tarıma, yoksulluktan yolsuzluğa, kutuplaşmadan dış politikaya, işsizlikten terörden, her gün anaların ağladığı, çocukların tacize uğradığı, kadına şiddetin artarak devam ettiği, basının ve bilimin dört duvar arasına hapsedildiği bir süreçte yapılacak hiçbir iş kalmamış gibi, iktidar nikahı kimin kıyacağı ile uğraşmaya başladı.

Türkiye’de çocuk istismarının ve tecavüzlerin büyük çoğunluğunun dini nikah kisvesi altında yapıldığı düşünülürse bu tasarının nasıl bir gaflet olduğu rahatlıkla görülecektir” dedi.

“İZİN VERECEK MİSİNİZ?”

Serhadbeyi kadınlara yönelttiği “Kızınızın 12 yaşında imam nikahına, 6 yıl sonrada imamın kıydığı resmi nikaha, çocuk gelinlere izin verecek misiniz?” sorusuna eyleme katılan vatandaşlar hep birlikte ”HAYIR” cevabını verdi.

“ATAMIZIN BİZE VERDİĞİ BU HAKLARDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Nurten Serhadbeyi, açıklamasının devamında ise, hükümete sorular yöneltmiş ve “Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Hukuk devleti olmakla kadınlar evlenirken, medeni kanunla hakları güvence altına alınmıştır” dedi.

“Bizler atamız Mustafa Kemal Atatürk’ün verdiği haklar sayesinde buralara gelmiş kadınlarız” diyen Sehadbeyi, Atatürk’ün kadınlara verdiği haklardan asla vazgeçmeyeceklerini, mücadele etmeye devam edeceklerini vurguladı.

CHP’Lİ KADINLAR SAAT 16.00’DA KARŞIYAKADA

CHP’li kadınlar, saat 16.00’da da CHP Karşıyaka İlçe Kadın Kolları ile birlikte Karşıyaka CHP İlçe binası önünde eyleme devam edilecek.



Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

Yıpranma payının kapsamı genişletilmeli

İzmir Sağlık-Sen 2 No’lu Şube Başkanı Ekrem Özdemir, TBMM’de görüşülecek olan yıpranma payı ile ilgili düzenlemenin kapsamının genişletilmesi gerektiğini söyledi. 1 yıllık çalışmaya 2 ay ...

Aliağa'da uçurtmalar gökyüzünü süsledi

İzmir'in Aliağa ilçesinde, her yıl geleneksel olarak düzenlenen Çaltılıdere Uçurtma Şenliği’nin bu yıl 10.'su yapılırken, rangarenk uçurtmalar gökyüzünü süsledi.  Her yaştan uçurtma me...


Taziyeye giden çiftin evi yandı

İzmir'in Kınık ilçesinde yaşayan çiftin evi, çıkan yangında kullanılamaz hale geldi.

Topaloğlu, İzmir’in gururu oldu

Lise öğrencisi Ömer Topaloğlu, TÜBİTAK tarafından seçildiği Matematik Milli Takımı’nda Romanya’dan madalya ile dönerek ülkemizin gururu oldu.


Bucaspor'a Ülgen güvencesi

TFF 3'üncü Lig 3'üncü Grup ekiplerinden Bucaspor'da 90 bin TL borç yüzünden tesislerde suyun ve elektiriğin kesilmesinden dolayı 6 gündür idman yapamayan takıma Gençlik Geliştirme Derneği...

Artık mahkeme kararı aranmayacak

Tire İlçe İdare Kurulu, mahkeme kararına gerek kalmaksızın, yazım ve imla hatasından kaynaklanan ya da anlam değişikliği bulunan ad ve soyadların değiştirilmesini karara bağladı.


Vefa için ücretsiz konser

Aliağa Engelliler Rehabilitasyon Derneği Engelleri Aşan Mehteran Takımı, İzmir'in Çeşme ilçesinden önce Aliağa'da görev yapan Emniyet Müdürü Gürcan Alev'e vefa için ücretsiz konser verdi.

İzmirliler caza doydu

İzmir'de dünyaca ünlü caz ustaları bir AVM tarafından düzenlenen festivalde dinleyici ile buluştu. Üç gün süren etkinliği 45 bin müziksever izledi.


Önce varikosel sonra tüp bebek

Üroloji ve Androloji Uzmanı Op. Dr. Evren Işık, tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere önemli bir uyarıda bulundu. Dr. Işık, “Eğer erkekte varikosel problemi var ve bu ...