Yukarı
311195

Dolarda dalgalı seyir! Euro ve altın fiyatlarında son durum…

26 Ocak 2021 09:27

Dolar/TL Merkez Bankası'nın (TCMB) para politikasında uzun süre sıkı duruş söyleminden destek bulurken, küresel piyasalarda azalan risk iştahı takip ediliyor. Kur 7.36-7.45 arasında dalgalı bir seyir izliyor.

Geçen hafta ABD faizlerindeki yükselişle birlikte gördüğü 7.5’li seviyelerden yönünü aşağı çeviren dolar/TL, TCMB’nin faiz kararı ile 7.35’in altına kadar geriledi. Daha sonra küresel piyasalara paralel dalgalı bir seyir izleyen kur geçen haftayı 7.4 civarında tamamladı.

Asya borsaları, ABD’de Biden yönetiminin 1.9 trilyon dolarlık mali canlandırma paketiyle ilgili potansiyel engellerin risk iştahını baskılamasıyla rekor seviyelerden geriledi, ABD hazine tahvil getirileri de üç haftanın dip seviyesine indi.

DOLAR

7,4139(%0,07)

EURO

8,9931(%-0,06)

ALTIN

442,4609(%0,08)

Düşük risk iştahı, dolara diğer para birimleri karşısında bir nebze destek sağladı, petrol fiyatları ise hafif gerileme kaydetti.

Yatırımcılar, bu hafta yapılacak ABD Merkez Bankası (Fed) para politikası toplantısı öncesinde de temkinli tavır sergiliyorlar.

TCMB geçen hafta politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faizini beklentiler doğrultusunda yüzde 17’de sabit tutarken, sıkı duruşu “kararlılıkla uzun bir müddet” sürdüreceğine ve gerekirse “ilave parasal sıkılaşma” yapacağına dikkat çekti.

Bankacılar PPK kararının ardından TCMB’nin perşembe günü gerçekleştireceği enflasyon raporunu izleyecek. Enflasyon 2020 yılını yüzde 14.6 seviyesinde tamamlarken, yılın ilk çeyreğinde de enflasyonda yükselişin sürmesi bekleniyor.

TCMB Başkanı Naci Ağbal 2021 sonu için yüzde 9.4 enflasyon tahminini bir “ara hedef” olarak ilan etmiş ve para politikasının da bu hedefe ulaşmak için dizayn edileceğini söylemişti. Tahmin, bu hafta güncellenecek.

Piyasanın beklentisi enflasyonun Nisan veya Mayıs’ta tepe noktasını göreceği, yıl sonunda tek haneye düşemeyeceği, yılı yüzde 11-12 bandında bitireceği yönünde. Piyasalar enflasyon raporunda kendi tahminleri (yüzde 11-12) ile TCMB (yüzde 9.4) arasındaki farkın nasıl kapanacağını, bunun piyasa fiyatlamalarına etkisini takip edecekler.

GOLDMAN SACHS TL TAHMİNLERİNİ AÇIKLADI

Goldman Sachs hafta sonunda yayımladığı raporda 3 ay sonrasına ilişkin dolar/TL beklentisini 7.5'ten 7 seviyesine çekerken, 6 ve 12 ay sonrasına ilişkin beklentilerini ise sırasıyla 7.75'ten 7'ye, 8'den 7.5'ye çekti. Banka TL'de son dönemde görülen değer kazançlarının önümüzdeki dönemde ancak sınırlı devam edebileceğini, bunun da TCMB'nin rezervlerini artırma yönlü adım atacağına yönelik beklentilerinden kaynaklandığını belirtti.

Öte yandan dün Reuters’ta yayımlanan bir analizde de dikkat çekildiği üzere, Türkiye piyasalarındaki payını yanlış ekonomi politikalarını gerekçe göstererek son yıllarda sert düşüren yabancı yatırımcılar gelişmekte olan ülke piyasaları genelindeki en büyük geri dönüşlerden birini gerçekleştiriyorlar.

Ekonomi yönetimindeki değişim, ortodoks politikalara dönüş ve reform gündemiyle Kasım ayından bugüne yabancı yatırımcılar Türkiye piyasalarına 15 milyar doların üzerinde giriş yaptılar.

Bu değişim piyasa dostu uygulamalara dönüş ile birlikte gelirken piyasadaki beklenti girişlerin yılın ilk yarısında belirginleşmek üzere 2021 boyunca da devam edeceği şeklinde.

Hazine dün yoğun itfa programını bir miktar rahatlatmak adına piyasa yapıcı bankalara yönelik değişim ihaleleri gerçekleştirdi. İhalelerde Nisan 2021 itfalı kuponsuz tahvili geri alınırken yerine 2028 vadeli TÜFE’ye endeksli tahvil verildi. Dün yaklaşık 4 milyar TL borç ötelemesi gerçekleştiren Hazine değişim ihalesine bugün de devam edecek.

Öte yandan dün 6.5 milyon doz Sinovac aşısı daha Türkiye’ye ulaşırken piyasalar aşılama sürecinin Türkiye genelinde yayılmasına ilişkin süreci de takip ediyor.

Türkiye’nin 5 yıllık kredi iflas takası primi (CDS) ekonomi yönetimindeki değişim öncesi işlem gördüğü 570 baz puandan 300 baz puanın altına kadar geldikten sonra bu sabah 329/334 seviyesinde.

BORSA

A1 Capital Yatırım Menkul Değerler tarafından hazırlanan analizde şu ifadelere yer verildi:

BIST100 Endeksi dün yüzde 0,14 değer kaybederek 1540 seviyesinde kapattı. Gün içerisinde 24 puanlık band içerisinde hareket etti. İşlem hacmi yüksek düzeyde gerçekleşti. RSI aşırı alım sınırı 70 aşağısında 65 seviyesinde devam etti.

1540 seviyesi aşağısında destek olarak 20 günlük ortalama 1521 seviyesine kadar gün içerisinde gerileme görülebilir. 20 günlük ortalama aşağısında ise ana destek 1505 seviyesi olarak görüyoruz.

Yukarıda dirençleri ise 1550 – 1562 – 1578 olarak belirliyoruz. 1505 aşağısında aktivitede hızlanma görülebilir.

DOLAR

Ikon Menkul tarafından hazırlanan teknik analizde şu ifadelere yer verildi:

Dolar/TL’de yaşanan düşüşlerde 200 günlük ortalama destek olamaya devam ediyor. Paritede bu ortalamanın ve hemen altında 6.02-8.58 yükselen hareketin yüzde 50.0 fibonacci düzelteme bölgesi olan 7.30 bandının kırılması halinde TL lehine işlemler güç kazanabilir.

Bu durumda paritede 7.17 ve 7.00 teknik seviyeleri gündeme gelebilir. Diğer yandan siyah alçalan trend çizgisinin hemen üzerinde seyreden paritede olası yukarı yönlü hareketlerde ise 7.50 ve 7.60 seviyeleri direnç oluşturabilir.

ALTIN

İnfo Yatırım tarafından hazırlanan altın analizinde geçen haftayı yüzde 1.40 düzeylerinde değer kazanımı ile kapatan ons altının yeni haftanın ilk işlem gününde değer kazanımlarını koruduğu ve bir miktar daha kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdiği belirtildi.

Joe Biden ile birlikte ABD kanadında mali teşvik paketinde beklentilerin oldukça arttığı belirtilen notta şöyle denildi:

Temsilciler Meclisi Sözcüsü Pelosi Biden'ın hazırladığı ekonomik teşvik paketini Demokrat Partili üyeler olarak şubat ayının başlarında tam olarak hazır olabileceklerini belirtti.

Bu konuda beklentilerin artması onsu destekleyen unsurların başında yer alıyor. Diğer yandan corona virüsü pandemisinde kontrolün halen istenilen düzeyde olmaması ve ek tedbirlerin artması küresel risk iştahını azaltıyor.

Son olarak piyasalar düşen haber akışlarına göre ABD Başkanı Biden Covid-19 yayılımını düşürmek adına ABD'ye seyahatleri sınırlandıran bir düzenlemeyi hayata geçirmeyi planlıyor. Bu gelişmelerde güvenli liman ihtiyacını artıyor.

Haftanın bir diğer konusu ise FED toplantısı. Bugün Fed üyeleri bir araya gelecek ve toplantı 2 gün sürecek. Yarın akşam saatlerinde Fed faiz oranı kararını açıklayacak. Beklentiler faiz oranlarında bir değişiklik olmayacağı yönünde. Ama karar metni itina ile incelenecek.

Ons altın grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak 1875.84 – 1900.56 – 1929.28 seviyeleri direnç noktaları olarak 1830.85 – 1816.90 – 1800.02 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir. SÖZCÜYorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


Diğer Haberler

ABD Hazine Bakanı Yellen: 1.9 trilyon dolarlık yardım paketinin geçişini alkışlıyorum

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD Temsilciler Meclisi'nin, Başkan Joe Biden'ın 1.9 trilyon dolarlık Kovid-19 yardım paketini onaylamasını alkışlayarak karşıladığını vurguladı. ABD Te...

Keyfi ihalelerin ekonomik bilançosu ortaya çıktı!

Kamu İhale Kurumu'nun ihalelerinde tartışma yaratan, denetlenebilirliği bulunmayan ve kamu yararı gözetmeyen usuller kullanıldı.İhalelerin tutarı bir yılda 68 milyar liraya kadar yükseldi...


Ekonomide gözler pazartesi ve çarşamba günlerine çevrildi

Ekonomide gözler yeni haftaya çevrildi. TÜİK yarın büyüme verilerini çarşamba günü ise şubat ayında dair enflasyon rakamlarını açıklayacak. Yeni haftada ekonomide iki önemli veri takip...

Salgın ekonomiyi değiştirdi

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ile birlikte firmaların ve tüketicilerin alışkanlıkları değişti. Mobil mağazalar piyasada etkisini artırırken alışverişte randevu ve rezerva...


Evden çalışanların yüzde 60’ı mutlu

Yapılan bir ankete göre, çalışanların yüzde 62’si evde çalışmaktan memnun olduklarını belirtti. Coronavirüs pandemisi ile birlikte evden çalışmanın yaygınlaşması, şirket çalışanlarının...

Turizme destek yerine borç yükü artırıldı

Pandemiden en fazla etkilenen sektörün turizm olduğunu söyleyen CHP’li Çetin Osman Budak, “Turizme verilen destek borç ertelemeden öteye geçemedi” dedi. CHP Antalya Milletvekili Çetin ...


Kaçak akaryakıtta yıllık vergi kaybı: 16 milyar lira

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, hazırladığı önergede kaçak akaryakıttaki vergi kaybının 16 milyar lira civarında olduğunu kaydetti. Ekonomiye, insan sağlığına, çevreye zarar...

128 milyar dolar için soruşturma açılsın

Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz ve eski Başkan Yardımcısı İbrahim Turhan, 128 milyar dolarlık döviz rezervinin kimlere, hangi kurdan ve ne amaçla satıldığının araştırılmasını is...


Sorunlar askıda, icra iflas haziranda patlar

Ekonomi eski bakanı Ufuk Söylemez, icra, iflas ve işten çıkarmaların şu an askıdaki sorunlar olarak beklediğini, karantinanın kalkması paralelinde haziran itibarıyla durumun ekonomik buhr...

SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

500 bin TL'ye saçını sigortalatıyor

Lara, saçını sigortalatmak için harekete geçti. İşte detaylar Lara, saçını sigortalatmak için harekete geçti. Bugüne kadar doğal bakım kürleri ve sabunla saçını yıkayan şarkıcı, saçını...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Duygusal açlığa karşı 7 öneri

Beslenme Uzmanı Elif Gizem Arıburnu anlattı. Stresimizin ve evde kalma süremizin arttığı bugünlerde sık sık soluğu mutfakta alıyorsanız nedeni ‘duygusal açlık’ olabilir. İşte Elif Gizem Arıburnu’nun bu soruna karşı tavsiyeleri…

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR