Yukarı
2

Fecri Polat

Dağda Sekiz Günlük Bir Bebek… Üstelik Kimine Göre Terörist!

15 Ağustos, 2014

“Bunlar,
Engerekler ve çıyanlardır,
Bunlar,
Aşımıza, ekmeğimize
Göz koyanlardır,
Tanı bunları,
Tanı da büyü...

Bu, namustur
Künyemize kazınmış,
Bu da sabır,
Ağulardan süzülmüş.
Sarıl bunlara
Sarıl da büyü.”

Kürdistan topraklarında Kürt halkına biçilen yaşam bir kader değildir. Açıkçası tanrının bu kadar acımasız olduğuna inanmıyorum.

Kuzey Kürdistan’da yaşanan bugün ki katliamların başlangıcı 1940’lardan itibaren kendini yoğun bir şekilde göstermeye başlamıştır. Burada Kürtler kendi gerçekliklerinden uzaklaştırılmaya, sonra da hâkim Türk Uluslaşması içerisinde eritilme süreci içerisine alınmışlardır. Bunun bir sonucu olarak da kültürel olarak kendi gerçeğine yabancılaşma ve büyük bir tahribat yaşar hale getirilmişlerdir.

Kuzey Kürdistan’da Türkiye’nin uygulamaya koyduğu bu soykırım politikaları, Kürdistan’ın diğer parçalarında yaşayan halkımız üzerinde de uygulanmıştır. Doğu Kürdistan’da Fars sömürgeciliği, tarihi egemenlik ilişkisini koruma temelinde Kürtlerin varlığını ret etmese de, fiilen yok saymış ve kendi sosyal, siyasal, kültürel yapısı içerisinde eritmeyi hedeflemiştir. Bunu gerçekleştirirken fiili zoru ve katliamları da hep gündem de tutmuştur. Güney Kürdistan’da sömürgeciliğin kendisini Kuzey Kürdistan’daki gibi “dört başı mamur” bir şekilde konumlandıramaması, 1988’de yaşanan “Enfal” örneğinde de görüldüğü gibi bu parçada soykırımın daha çok “fiziki imha” biçiminde yaşanmasına neden olmuştur. Rojava’da ise; soykırım daha farklı gerçekleştirilmeye çalışılmıştır. Burada zaman zaman katliamlara varan baskılar uygulansa da özünde tam bir Kültürel Soykırım politikası devreye konulmuştur. Kürtler hiçbir şekilde kabul görmemişler ve kişinin var olduğunun belgesi olan bir kimlik edinmesine bile imkanın tanınmadığı “bir yaşama” mahkum edilmişlerdir. Bu çerçeve de Kürtlerin önüne tek yaşam yolu olarak: “Araplaşma”, hakim “Arap Kültürü” içerisin de erime gösterilmiştir. Bunu başaramayan hakim güçler bugün ise IŞİD gibi bir yamyam topluluğa destek vererek Kürtler üzerinde yeni bir soykırım planı uygulamaktadır.

Velakin planları tutmamıştır. Birleşen Kürdistan güçleri bu planları bozmuş ve bozmaya devam edecektir.Yorumlar

Bu haberde yorum bulunmamaktadir.

Yorum Ekle


SOSYAL MEDYA


MAGAZİN

'Bazılarına kırmızı biber sürecek'

Şarkıcı Gülben Ergen,önceki gün Nişantaşı’nda görüntülendi. Bir mağazada takı bakarken görüntülenen Gülben Ergen,kendisini görüntüleyen gazetecilere adeta vitrin mankenliği yaptı. Nişanta...

TEKNOLOJİ

EDİTÖR'ÜN SEÇTİKLERİ

Bu otlar çok tehlikeli!

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Hafsa Sultan Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömür Karakoyun Çelik'ten kanser hastalarına önemli uyarı: Şifa bulmak için başvurduğunuz bitkisel çözümler, organ yetmezliğine neden olabilir.

ÇOK YORUMLANANLAR

ÇOK OKUNANLAR